۸ تصادف تلخ و تکان دهنده در مسابقات اتومبیلرانی

۸ تصادف تلخ و تکان دهنده در مسابقات اتومبیلرانی


هفته نامه خودرو امروز: حوادث جدی بخشی جدایی ناپذیر از مسابقات اتومبیلرانی است؛ مسابقاتی که با سرعت و شتاب همراه بوده، همواره احتمال خطرناک ترین برخوردها در آنها بالاست. همین مسئله سبب شده تا ایمنی و پایداری خودروها، بخشی مهم از طراحی و مهندسی خودروهای مسابقه ای باشد و به تدریج همین تکنولوژی های برتر که برای افزایش ایمنی رانندگی حرفه ای پدید آمده، به خودروهای خیابانی نیز سرایت کند.

با این حال هنوز هم مرگ و میر در مسابقات اتومبیلرانی دیده می شود و گاهی این حوادث به قدری مهم هستند که صحنه را برای همیشه تغییر می دهند. در برخی موارد تعداد قربانیان بهت آور است و گاهی نیز از دست دادن راننده ای ارزشمند و اسطوره ای، جهان موتوراسپرت را برای همیشه داغدار می کند. در این مطلب قصد داریم تا 8 تصادف مرگبار که جهان موتور اسپرت را دگرگون کردند، معرفی کنیم.

مرگ Ayrtoh Snna

در سال 2009 در یک نظرسنجی، آیرتون سنا برترین راننده تاریخ فرمول یک لقب گرفت. این اسطوره برزیلی اعجوبه زمان خود بود که بسیاری همانند آلن پروست و مایکل شوماخر در سایه او قرار داشتند. در مسابقه سن مارینو در پیست ایمولا در 1994 اما سنا در موقعیتی قرار داشت که باید به هر قیمتی مسابقه را با پیروزی تمام می کرد. اما این واقعه هیچ گاه رخ نداد و سنا هرگز از خودرو هوندا- مک لارن خود زنده بیرون نیامد. وی پس از برخورد با دیواره پیست با سرعت 210 کیلومتر در ساعت، به خاطر ضربه ای که به سرش وارد شده بود، در دم جان داد.

روزهای سیاه پیست


مرگ Dale Earnhardt

قطعا دیل ارنتهارت یکی از برترین رانندگان تاریخ نسکار است که خودرو سیاه رنگش همیشه برای بقیه رقبا موجب رعب و وحشت بود. او در طول دوران حرفه ای خود 76 مسابقه و 7 فصل را پیروز شد. در سال 2001 هنگامی که 50 سال داشت و تقریبا به پایان دوران حرفه ای خود رسیده بود، در مسابقه دیتونا 500 و در دور آخر، در جایگاه سوم قرار داشت که خودرویی از پشت با سپر عقبش برخورد کرده، پس از چرخیدن با دیواره پیست با سرعت 260 کیلومتر در ساعت برخورد کرد. متاسفانه تلاش ها برای نجات وی کافی نبودند و ارنتهارت در مقابل چشمان پسرش که هم تیمی اش نیز بود، جان داد.

روزهای سیاه پیست


لمان 1955

تصادف مرگباری که در مسابقات لمان سال 1955 رخ داد، سبب شد تا سوئیس، آلمان، فرانسه و اسپانیا مسابقات اتومبیلرانی جدی را در خاک کشورشان ممنوع اعلام کنند و قوانین ایمنی و پیست لمان تغییر کند! همین دو مورد کافی است تا شدت این حادثه غم انگیز برای شما روشن شود. در این تصادف 84 نفر جان دادند که در این میان فقط یک نفر، Pierre Levengh راننده و باقی تماشاچی بودند. او که راننده مرسدس بنز بود، برای مدت 2 ساعت در جایگاه دوم قرار داشت و هنگامی که سعی داشت تا از خودرویی که مسیرش را سد کرده بود بگذرد، با آن برخورد کرده، با سرعت بیش از 240 کیلومتر در ساعت به سمت تماشاگران پرتاب شد.

روزهای سیاه پیست


مرگ Roland Ratzenberger

بسیاری مرگ آیرتون سنا را مهم ترین و تلخ ترین واقعه فصل 1994 مسابقات فرمول یک می دانند. اما متاسفانه دقیقا یک روز پیش از مرگ سنا بود که یک راننده تازه کار با نام رولن راتزنبرگر نیز درگذشت. راتزنبرگر تازه کار در همان فصل باری حضور در 5 مسابقه قراردادی امضا کرده بود و توانست نتایج خوبی نیز بگیرد و بسیاری به موفقیت این راننده مستعد امید داشتند. او در دور تمرینی پیست ایمولا و هنگامی که خودرویش آسیب دیده بود، سعی کرد تا دور آخر را به پایان ببرد که اسپویلر جلو خودرویش جدا شده، به زیر خودرو کشیده شد و خود خودرو نیز یا سرعت 315 کیلومتر در ساعت به دیواره برخورد کرد.

روزهای سیاه پیست


مرگ Bruce McLaren

بسیاری بروس مک لارن را از تاثیرگذارترین چهره های جهان فرمول یک می دانند که تیمی که در دهه 60 با نام خودش بنا نهاد، هنوز هم در پیست افتخارآفرینی می کند. با آن که بسیاری فعالیت حرفه ای بروس را با مقام های کسب شده در فرمول یک می شناسند، اما او در مسابقات لمان نیز خوش درخشید و همین کافی بود تا تیمش را برای حضور در Can- Am در فصل Can- Am آماده کند که با پیروزی در تمامی مسابقات همراه شد. با این حال وی در سال 1970 و هنگامی که خودرویش در یک دور تمرینی برای آزمایش شکل جدید بدنه با دیواره برخورد کرد، درگذشت.

روزهای سیاه پیست


مرگ Gilles Villenueve

اگر آیرتون سنا برترین راننده تاریخ فرمول یک است، ژیل ویلنو نیز مستعدترین راننده ای است که مرگ نگذاشت به آنچه استحقاقش را داشت برسد. او در سال 1978 تنها پس از 2 سال از آغاز رانندگی حرفه ای، با تیم فراری به مقام دوم دست یافت. همه نگاه ها متوجه این راننده جوان و ریسک پذیر بود که به سرعت قله های ترقی را پیموده بود. در سال 1982 و در گراندپری بلژیک بود که در دور تمرینی با سرعت 220 کیلومتر در ساعت با خودرو جلویی برخورد کرده و به هوا برخاست. خودرو شدیدا با سطح پیست برخورد کرده، ویلنو از خودرو به سمت گاردریل پرتاب شد. مگر ویلنو ایتالیا و کانادا را در ماتم فرو برد.

روزهای سیاه پیست


مرگ Mark Donohue

بسیاری مارک دانوهیو را به خاطر موفقیت هایش در مسابقات Can- Am می شناسند. او توانست در سال 1973 در تمامی مسابقات این سری پیروز شود و رکوردی خیره کننده به جا بگذارد که لقب قاتل Can- Am را برایش به ارمغان آورد. با این حال او سابقه موفقیت در نکسار و ایندی 500 را نیز داشت. علاوه بر این مسابقات IROC و فرمول یک را نیز امتحان کرد. متاسفانه فرمول یک برای او خوش یمن نبود و در یک دور آزمایشی در بلژیک، تایر خودرویش ترکید، با گاردریل برخورد کرد تا به خاطر ضربه مغزی جان دهد. بسیاری او را از آخرین رانندگانی می دانستند که تنظیمات خودرو را خودش به همراه تیم فنی انجام می داد.

روزهای سیاه پیست


مرگ Henri Toivonen

پایان بخش لیست ما حادثه ای است که به یک دوران طلایی در مسابقات رالی خاتمه داد. از اواخر دهه 70 و با مطرح شدن قوانین جدید مسابقات رالی، گروه B شکل گرفت که در آن خودروهایی بسیار قدرتمند و سریع که اکثرا دودیفرانسیل و موتور وسط بودند، با یکدیگر به رقابت می پرداختند. در این میان تیم لانچیا در فصل 1986 قصد داشت با دلتا S4 دودیفرانسیل، قهرمانی را از پژو و آئودی پس بگیرد و برای همین راننده جدیدی با نام هنری تایوونن را به خدمت گرفت. این فصل در کل پر از حوادث و حواشی نگران کننده شد، اما مگر تایوون در کورسیکار و رالی تور دو کورس بود که سبب شد نگرانی ها شدیدا افزایش یافته، گروه B کلا از تقویم مسابقات حذف شده، قوانین رالی شدیدا تغییر کند.

روزهای سیاه پیست

منبع: برترین ها خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *